top of page
Puste dokumenty

Jak zostałam Doktorzyną

Artystka

PochodzÄ™ z rodziny o gÅ‚Ä™bokiej, wielopokoleniowej tradycji artystycznej, dlatego też od najmÅ‚odszych lat obracaÅ‚am siÄ™ w krÄ™gu ludzi muzyki i sztuki. Wychowywana byÅ‚am w duchu kultury wysokiej, nie tylko poprzez uczÄ™szczanie do szkóÅ‚ muzycznych (I i II stopnia) ale także liczne wystÄ™py sceniczne na maÅ‚ych i dużych estradach (takich jak na przykÅ‚ad Filharmonia Narodowa w Warszawie czy Studio S1 Polskiego Radia), zaangażowanie w przeróżne projekty artystyczne oraz uczestnictwo w szeroko rozumianej kulturze w charakterze odbiorcy. W roku 2005 ukoÅ„czyÅ‚am PaÅ„stwowÄ… SzkoÅ‚Ä™ MuzycznÄ… im. Józefa Elsnera uzyskujÄ…c dyplom Å›redniej szkoÅ‚y muzycznej oraz tytuÅ‚ zawodowego muzyka–instrumentalisty w specjalnoÅ›ci klarnet.

​

Nuty
Para w bibliotece

Studentka

W 2004 roku rozpoczęłam jednolite, piÄ™cioletnie studia na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego w specjalnoÅ›ci edukacja poczÄ…tkowa i medialna. Program tych studiów, choć w swych zaÅ‚ożeniach skrojony byÅ‚ na potrzeby przyszÅ‚ych nauczycieli przedszkoli i poczÄ…tkowych klas szkoÅ‚y podstawowej, obejmowaÅ‚ szerokie podstawy humanistyczne, a także specjalistycznie umiejÄ™tnoÅ›ci: pracy z nowymi technologiami (jak np. projektowanie gier edukacyjnych, edytorstwo komputerowe graficzne i typograficzne), wspóÅ‚pracy z mediami (treningi komunikacji, warsztaty publicznych wystÄ…pieÅ„), wspóÅ‚dziaÅ‚ania w grupach (warsztaty interpersonalne), rozwijania kreatywnoÅ›ci i wdrażania innowacji edukacyjnych.

​

W roku akademickim 2007/2008 skorzystaÅ‚am z Programu MobilnoÅ›ci Studentów ECTS–MOST i wyjechaÅ‚am aby przez dwa semestry studiować pedagogikÄ™ kulturoznawczÄ… na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w BiaÅ‚ymstoku, Å‚Ä…czÄ…c tym samym obie Å›cieżki zainteresowaÅ„ — pedagogiczne i artystyczne. Ostatecznie, chociaż studiowaÅ‚am edukacjÄ™ poczÄ…tkowÄ…, to poznanie na IV roku UW prof. WiesÅ‚awa Theissa zmieniÅ‚o moje priorytety z pracy z dziećmi na pedagogikÄ™ spoÅ‚ecznÄ… i zdefiniowaÅ‚o mojÄ… dalszÄ… drogÄ™ naukowo–badawczÄ….

Pedagog społeczny

Studia ukoÅ„czyÅ‚am z wyróżnieniem w 2010 roku, przygotowujÄ…c pracÄ™ magisterskÄ… Å»eszczynka jako MaÅ‚a Ojczyzna. Biografa Å›rodowiska  już z dziedziny pedagogiki spoÅ‚ecznej pod kierunkiem prof. dr hab. WiesÅ‚awa Theissa. Terenowe badania jakoÅ›ciowe prowadzone przeze mnie w niewielkiej wsi poÅ‚udniowego Podlasia umożliwiÅ‚y ukazanie oraz analizÄ™ spoÅ‚eczno-historyczno-kulturowego obrazu spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej w specyficznym, wielokulturowym kontekÅ›cie pogranicza. Praca ta zostaÅ‚a doceniona przez jury XVI edycji konkursu im. J.J. Lipskiego, kwalifikujÄ…c siÄ™ do finaÅ‚u (w toku czteroetapowej selekcji). W lipcu 2010 roku jedna z najwybitniejszych polskich reportażystek — Hanna Bogoryja–Zakrzewska zrealizowaÅ‚a dwa reportaże oparte na mojej pracy magisterskiej. Oba — Ocalić Å»eszczynkÄ™ (12 sierpnia 2010) oraz Gdy wioska Å›pi (22 wrzeÅ›nia 2010) zostaÅ‚y wyemitowane w Programie Trzecim Polskiego Radia. W tym samym roku zaczęłam publikować artykuÅ‚y w naukowych czasopismach pedagogicznych.

​

W 2009 roku nawiÄ…zaÅ‚am wspóÅ‚pracÄ™ z WydziaÅ‚em Instrumentalno–Pedagogicznym w BiaÅ‚ymstoku Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, najpierw jako uczestnik seminarium Wychowanie przez sztukÄ™, a rok później jako prelegent — prowadzÄ…c warsztaty dla nauczycieli Gramy w reklamy. W październiku 2010 roku zaczęłam staÅ‚Ä… pracÄ™ na tejże uczelni. Jako pedagog i muzyk przez dwa lata akademickie prowadziÅ‚am wykÅ‚ady z pedagogiki dla mÅ‚odych instrumentalistów w ramach obowiÄ…zkowego wówczas studium psychologiczno–pedagogicznego.

20200626_191933.jpg
20100728_125039-P1120565_edited.jpg

Badaczka

W 2016 roku rozpoczęłam studia doktoranckie na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie znów wybierajÄ…c na promotora prof. dr hab. WiesÅ‚awa Theissa. Pod jego mistrzowskim okiem przygotowaÅ‚am pracÄ™ doktorskÄ… PotencjaÅ‚ edukacyjny Å›rodowiska lokalnego — na przykÅ‚adzie badaÅ„ w powiecie bialskim, którÄ… obroniÅ‚am 28 wrzeÅ›nia 2021 roku. Szeroko zakrojone badania jakoÅ›ciowe prowadzone byÅ‚y przeze mnie w latach 2017—2020. Objęły badania etnograficzne realizowane w terenie, badania historyczno-spoÅ‚eczne oraz badania biograficzne. W ich wyniku zgromadziÅ‚am ogromny materiaÅ‚ badawczy: m. in. kilkadziesiÄ…t godzin nagraÅ„ wywiadów pogÅ‚Ä™bionych z mieszkaÅ„cami, lokalnymi dziaÅ‚aczami i liderami, przedstawicielami lokalnej wÅ‚adzy, zapisy obserwacji uczestniczÄ…cej i nieuczestniczÄ…cej, dokumentacjÄ™ fotograficznÄ… z różnych Å›wiÄ…t i wydarzeÅ„, miejsc znaczÄ…cych, miejsc pamiÄ™ci, architektury i topografii, lokalnÄ… literaturÄ™ historyczno-kulturowÄ…, prasÄ™ codziennÄ… i periodyki, dane netnograficzne. Do analizy wykorzystaÅ‚am programy komputerowe takie jak MAXQDA, iMindMap, Canva. Praca doktorska zostaÅ‚a doceniona przez jury konkursu „Korzenie i SkrzydÅ‚a” organizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (finaÅ‚).

Naukowiec

Przez caÅ‚y okres studiów doktoranckich publikowaÅ‚am teksty w punktowanych czasopismach naukowych (polskich i miÄ™dzynarodowych – anglojÄ™zycznych), angażowaÅ‚am siÄ™ w uczestnictwo w licznych konferencjach naukowych (także miÄ™dzynarodowych). PrezentowaÅ‚am (również w jÄ™zyku angielskim) sukcesywne postÄ™py w pracach badawczych, wybrane zagadnienia z obszaru moich badaÅ„ oraz specyficzne problemy z jakimi mierzyÅ‚am siÄ™ jako badacz terenowy. Równie chÄ™tnie wÅ‚Ä…czaÅ‚am siÄ™ w dziaÅ‚ania organizacyjne jako wolontariusz lub czÅ‚onek komitetów organizacyjnych ważnych wydarzeÅ„ naukowych (np., MiÄ™dzynarodowy Kongres Praw Dziecka, Konferencja Korczakowska w 2017 r., Zjazd Pedagogiki SpoÅ‚ecznej w 2018 r., coroczne miÄ™dzynarodowe konferencje doktorantów). PoszerzaÅ‚am swój warsztat badacza terenowego nie tylko poprzez praktykÄ™ badawczÄ… czy przygotowanie teoretyczne ale również podczas warsztatów reportażowych i pisarskich.

IMG_20211222_095537.jpg
Wpisywanie na komputerze

Zainteresowania badawcze

GÅ‚ówne obszary moich zainteresowaÅ„ naukowych mieszczÄ… siÄ™ w nurcie, w którym dotychczas siÄ™ poruszaÅ‚am. W zakresie pedagogiki spoÅ‚ecznej najbardziej fascynuje mnie wzajemna relacja pomiÄ™dzy czÅ‚owiekiem a Å›rodowiskiem jego życia. PragnÄ™ pogÅ‚Ä™biać wiedzÄ™ na temat miejsc i przestrzeni wspóÅ‚podzielanych przez ludzi, mniejszoÅ›ci kulturowe i etniczne,  a także ich możliwoÅ›ci ksztaÅ‚towania spoÅ‚ecznoÅ›ci obywatelskich, otwartych, samorzÄ…dnych i wyznajÄ…cych gÅ‚Ä™boko humanistyczne wartoÅ›ci. Szeroko rozumiane, najbliższe otoczenie czÅ‚owieka, jego przynależność do grup spoÅ‚ecznych, aktywność lub bierność, doÅ›wiadczenia życiowe, konteksty kulturowe, jÄ™zyk stanowiÄ… wymiar nieustajÄ…cej edukacji.  WspóÅ‚czesna koncepcja longlife learning rozumiana jako uczenie siÄ™ przez caÅ‚e życie we wszystkich jego kontekstach jest na tyle pojemna, że wciąż daje pole do dalszych eksploracji i analiz.

             Ważna dla mnie jest kultura i sztuka. PoszukujÄ™ w podejmowanych przez ludzi dziaÅ‚aniach artystycznych  (prywatnych i zorganizowanych, spontanicznych i planowanych) powrotu do korzeni, budowania tożsamoÅ›ci, odnajdywania sensu w życiu, nadawania znaczeÅ„, motywacji i aktywnoÅ›ci, ksztaÅ‚towania przyszÅ‚oÅ›ci. W szczególnoÅ›ci tam, gdzie obserwuje siÄ™ nagromadzenie problemów spoÅ‚ecznych.

InteresujÄ… mnie badania interdyscyplinarne, wykraczajÄ…ce poza ramy jednej dziedziny, siÄ™gajÄ…ce do triangulacji teorii, metod i danych, takie które potrafiÅ‚yby ukazywać czÅ‚owieka uwikÅ‚anego w sieci kontekstów, wspóÅ‚zależnoÅ›ci, znaczeÅ„ i symboli, zwÅ‚aszcza w obliczu zmiany spoÅ‚ecznej i zmieniajÄ…cego siÄ™ Å›wiata. Z pewnoÅ›ciÄ… najlepiej czujÄ™ siÄ™ w roli badacza terenowego, dziaÅ‚ajÄ…cego wÅ›ród ludzi i w interakcjach z innymi oraz próbujÄ…cego zrozumieć Å›rodowisko „od Å›rodka”. Szczególnie ważna jest dla mnie tematyka autoetnografii i autobiografii: postrzegania samego siebie w roli badacza, doÅ›wiadczeÅ„ praktycznych, autoedukacji, przeÅ‚amywania barier i ograniczeÅ„ w pracy naukowej oraz ksztaÅ‚towania wÅ‚asnej tożsamoÅ›ci badacza. W kolejnych projektach badawczych chciaÅ‚abym doskonalić swój warsztat jednoczeÅ›nie rozwijajÄ…c metodykÄ™ badaÅ„ jakoÅ›ciowych.

Koronczarka

Praca naukowa to poÅ‚owa mojego serca. DrugÄ… poÅ‚owÄ™ zajmujÄ… koronki frywolitkowe i moja autorska pracownia Arato Handmade. Frywolitki to zapomniana, niezwykle pracochÅ‚onna i czasochÅ‚onna technika koronczarska. Za pomocÄ… czóÅ‚enek wiąże siÄ™ miliony maluteÅ„kich supeÅ‚ków, które ukÅ‚adajÄ… siÄ™ w misterne ażurowe wzory.

​

W Arato tworzÄ™ unikalnÄ… biżuteriÄ™. Lekkie, ażurowe sploty, mieniÄ…ce siÄ™ blaskiem kamieni i mineraÅ‚ów sÄ… wyjÄ…tkowe i unikalne. Uwielbiam bawić siÄ™ kolorami, zaskakujÄ…cymi poÅ‚Ä…czeniami. Dużą wagÄ™ przykÅ‚adam do tego, żeby każdy przedmiot, każda kolekcja niosÅ‚a ze sobÄ… opowieść, znaczenia i symbolikÄ™. ZresztÄ… sprawdź sam!

logo-arato-bez-kola.png
_S8A2993.jpg
bottom of page